fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Gdzie ta twierdza z Łazienkowskiej?

Kamil Dumała, źródło: Legionisci.com

Czasy, w których przeciwnicy przyjeżdżający na Legię najczęściej już w tunelu przegrywali swoje spotkania, dawno minęły. Obecnie większość drużyn najbardziej mobilizuje się na mecze wyjazdowe przeciwko zespołowi z Łazienkowskiej 3. W obecnym sezonie, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, Legia wygrała u siebie tylko 6 z 13 starć.



Postanowiliśmy przyjrzeć się jak w ostatnich pięciu sezonach oraz w rundzie jesiennej obecnego "Wojskowi" spisywali się na własnym boisku z podziałem na mecze przed zimową przerwą i cały sezon tylko w rozgrywkach ligowych.

Sezon 2015/2016
Jesienią Legia rozegrała 21 spotkań, z czego 11 u siebie i 10 na wyjeździe. W meczach domowych wygrała pięć razy (5-0 z Podbeskidziem, 3-1 z Cracovią, 2-1 z Górnikiem Łęczna oraz 1-0 z Pogonią Szczecin i Śląskiem Wrocław), zremisowała cztery spotkania (1-1 z Wisłą Kraków, Piastem Gliwice oraz Bruk-Bet Termalicą oraz 2-2 z Zagłębiem Lubin) oraz przegrała dwa mecze (1-2 z Koroną Kielce i 0-1 z Lechem Poznań). W tych jedenastu spotkaniach legioniści zdobyli 18 bramek, z czego 9 zdobył Nemanja Nikolić. Legia uplasowała się po 21. kolejkach na drugim miejscu ze stratą 5 punktów do liderującego Piasta Gliwice.
Na koniec sezonu Legia wyprzedziła o trzy „oczka” rywali z Gliwic i zdobyła mistrzostwo Polski. W sumie u siebie „Wojskowi” rozegrali 19 meczów. Wygrali dwanaście z nich, pięciokrotnie podzielili się punktami z rywalami i dwa razy schodzili z boiska pokonani. Także w rundzie wiosennej legioniści dołożyli siedem zwycięstw, jeden remis i nie przegrali żadnego spotkania. Najlepszym strzelcem zespołu w meczach u siebie został Nikolić z dorobkiem 14 bramek na koncie.

jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:21
Mecze u siebie:1119
Bilans u siebie:5-4-212-5-2
Bramki zdobyte - stracone u siebie:18-1040-12
Średnia pkt u siebie:1,732,16


Sezon 2016/2017
W tym sezonie przed przerwą rozegrano jeden mecz mniej niż w poprzednim. Na 10 meczów, Legia zwyciężyła u siebie cztery razy, tyle samo zremisowała i przegrała dwukrotnie. Pierwsze pięć spotkań w omawianym sezonie u siebie to trzy remisy i dwie porażki z Arką Gdynia oraz Zagłębiem Lubin. Dopiero potem nastąpiła seria czterech wygranych i jednego remisu, w tym wysokiego zwycięstwa 3-0 z Lechią Gdańsk czy 5-0 z Górnikiem Łęczna. Najwięcej goli znów zdobył Nemanja Nikolić, tym razem siedem razy pakując piłkę do siatki przeciwników w meczach u siebie. Legioniści strzelili 18 bramek i stracili ich 10.
Mimo straty czterech punktów do Jagiellonii Białystok oraz Lechii Gdańsk, na koniec sezonu ponownie to Legia została mistrzem z przewagą dwóch punktów nad zespołem z Białegostoku. W 19 spotkaniach na własnym boisku w całym sezonie Legia wygrała osiem spotkań i tyle samo zremisowała oraz przegrała trzy razy. W porównaniu z meczami przed zimową przerwą doszły po cztery wygrane i remisy oraz jedna porażka. W tych dziewiętnastu spotkaniach zdobyli 32 bramki i stracili ich 15.


jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:31
Mecze u siebie:1019
Bilans u siebie:4-4-28-8-3
Bramki zdobyte - stracone u siebie:18-1032-15
Średnia pkt u siebie:1,61,68


Sezon 2017/2018
Pod wodzą trenera Jacka Magiery i Romeo Jozaka, przed zimowymi przygotowaniami, Legia podobnie jak dwa sezony wcześniej rozegrała 21 spotkań. Zdecydowanie to był jeden z lepszych okresów Legii, gdzie u siebie wygrała osiem razy, zremisowała i przegrała po jednym meczu. Średnia 2,5 punktu na mecz i strzelone szesnaście bramek przy stracie tylko pięciu. Bramki jednak w tym przypadku rozłożyły się na kilku zawodników, a najwięcej zdobyli Michał Kucharczyk oraz Kasper Hämäläinen – po 3 trafienia.
Sezon 2017/2018 zakończył się ponownym wygraniem mistrzostwa przez Legię. Do ośmiu wygranych doszło kolejnych sześć i niestety powiększyła się liczba przegranych do czterech u siebie na przestrzeni całego sezonu. Najwięcej bramek u siebie zdobył „Hama”, który ośmiokrotnie pokonywał bramkarza przeciwników. Spadła natomiast średnia liczba punktów zdobywanych na mecz zmalała do 2.26 punktu.

jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:11
Mecze u siebie:1019
Bilans u siebie:8-1-114-1-4
Bramki zdobyte - stracone u siebie:16-533-15
Średnia pkt u siebie:2,52,26


Sezon 2018/2019
Zwycięstwa z Zagłębiem Sosnowiec, Lechem Poznań, Górnikiem Zabrze, Piastem Gliwice oraz Koroną Kielce, zremisowane spotkania z Arką Gdynia i Wisłą Kraków oraz porażki z Zagłębiem Lubin i Wisłą Płock to bilans meczów przed przerwą świąteczną w omawianym sezonie. Zdobytych 18 bramek i straconych, aż 12, średnia punktów na mecz 1.8. Strata trzech oczek do lidera Lechii Gdańsk, a najwięcej bramek w meczach u siebie zdobył Carlitos, który siedmiokrotnie pokonywał bramkarzy przeciwników.
Mistrzostwo zdobyli zawodnicy Piasta Gliwice, którzy wyprzedzili legionistów o cztery punkty. Do końca sezonu doszło pięć zwycięstw, dwa remisy i dwie porażki. Średnia nieznacznie wzrosła do 1.84 punktu na spotkanie. Carlitos do swojego dorobku z jesieni dołożył jeszcze pięć trafień i z dwunastoma bramkami najlepiej trafiał w meczach u siebie w sezonie 2018/2019.


jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:22
Mecze u siebie:1019
Bilans u siebie:5-3-210-5-4
Bramki zdobyte - stracone u siebie:18-1231-19
Średnia pkt u siebie:1,81,84


Sezon 2019/2020
Pod wodzą trenera Aleksandara Vukovicia Legia jesienią u siebie w dziesięciu spotkaniach, odniosła siedem zwycięstw, raz zremisowała i przegrała z Pogonią Szczecin oraz Lechią Gdańsk. Wysokie zwycięstwa 7-0 z Wisłą Kraków, 5-1 z Górnikiem Zabrze i 4-0 z Koroną Kielce zaowocowało zdobyciem jesienią 27 bramek i straceniem 8.
Pierwsze miejsce po jesieni i pierwsze na koniec sezonu. Trzynaście zwycięstw u siebie, dzielone z dwoma remisami i czteroma porażkami. Średnia punktów spadła do 2.16 punktu na spotkanie.


jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:11
Mecze u siebie:1019
Bilans u siebie:7-1-213-2-4
Bramki zdobyte - stracone u siebie:27-848-6
Średnia pkt u siebie:2,22.16


Sezon 2020/2021
W obecnym sezonie rozegrano 14 spotkań, u siebie legioniści zagrali osiem spotkań, natomiast na wyjazdach sześć meczów. Warto zaznaczyć, że ze względu na pandemię koronawirusa, rozgrywki PKO Ekstraklasy rozpoczęły się w sierpniu. W ośmiu meczach u siebie, Legioniści wygrali cztery spotkania, jeden zremisowali i przegrali trzy razy. Niekwestionowanym liderem zdobytych bramek u siebie jest Tomáš Pekhart, który siedmiokrotnie wpakowywał piłkę do bramki rywali.



jesieńcały sezon
Miejsce w tabeli:1?
Mecze u siebie:8?
Bilans u siebie:4-1-3-?
Bramki zdobyte - stracone u siebie:14-13?
Średnia pkt u siebie:1.63?


Podsumowanie

Jesień sezonu:2015/162016/20172017/20182018/20192019/20202020/2021
Mecze:11101010108
Zwycięstwa:548574
Remisy:441311
Porażki:221223
Bramki strzelone:181816182714
Bramki stracone:1010512813
Średnia punktów:1,731,62,51,82,21,63


W tym sezonie Legia rozegrała - w porównaniu z poprzednimi - o dwa mecze. Średnia liczba punktów na mecz plasuje na przedostatnim miejscu z omawianych sezonów. Z pewnością warto mocniej pochylić się nad liczbą straconych bramek, gdyż zwyczajnie jest ich zbyt dużo jak na osiem spotkań. W sezonie 2018/2019 z dwoma meczami więcej, tych bramek było o jedną mniej straconą, natomiast jeśli chodzi o strzelone to na ten moment jest to najniższy wynik na przestrzeni ostatnich lat.

W obecnym sezonie przytrafiły się trzy porażki na własnym boisku, co nie zdarzało się w poprzednich latach. Gra na kilku frontach nie może być zbytnim wytłumaczeniem, bo taki klub jakim jest zespół z Warszawy musi dawać sobie z tym radę. Oczywiście w obecnych rozgrywkach najbardziej brak kibiców, którzy często nawet przy słabszej grze zespołu dodawali skrzydeł zawodnikom, którzy odwracali wynik spotkania na swoją korzyść. Wyniki spotkań wiosennych w ostatnich sezonach zwykle poprawiały się. Trzeba mieć najdzeję, że tym razem, po pełnym okresie przygotowawczym, który poprowadzi trener Czesław Michniewicz, spotkania przy Łazienkowskiej będą wyglądały zdecydowanie lepiej niż do tej pory.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (36)

+dodaj komentarz
bep - 30.12.2020 / 15:43, *.chello.pl

Ja bym raczej zapytał - gdzie te transfery? Znów będzie ściąganie na ostatnią chwilę niechcianego nigdzie indziej szrotu?

odpowiedz
grzesiek - 01.01.2021 / 09:09, *.centertel.pl

@bep: vuko mial gorszych pilkarzy i twierdze budował ale nie dali mu skończyč

odpowiedz
Per(L)ak - 29.12.2020 / 11:55, *.orange.pl

Może warto opublikować? Co prawda nie jest to pierwsza trójka jak w ostatnich latach, ale TOP10 światowe..
https://stadionowioprawcy.net/news/ultras-world-legia-na-osmym-miejscu-w-2020-roku/

odpowiedz
Warszawiak1234 - 29.12.2020 / 08:54, *.chello.pl

Druzyne buduje sie od obrony. Czy ktos wyrzuci Jedze i Wietesa do morza rekinom ?

odpowiedz
Tomek 82 - 29.12.2020 / 06:50, *.plus.pl

Twierdza to była w latach dziewięćdziesiątych A dokładnie sezon 95/96 i 96/97.
Wszystkiego Najlepszego w Nowym roku bracia i siostry

odpowiedz
Kibic Legii - 29.12.2020 / 00:17, *.com.pl

Bramkarze:
Artur Boruc, - Schyłek kariery , najlepsze lata za sobą . 40 na karku i co tu dużo mówić bardziej pod trenerkę niż do pierwszej 11
Radosław Cierzniak, - wieczny rezerwowy
Mateusz Kochalski, - Junior - na wypożyczenie do zbierania doświadczenia
Cezary Miszta,- Junior - na wypożyczenie do zbierania
Wojciech Muzyk. - Junior - na wypożyczenie do zbierania



Obrońcy: Inaki Astiz, - Solidny obrońca ale 10 lat temu dziś emeryt
Artur Jędrzejczyk, - Najlpsze lata za sobą , dziś kopia Rzeźniczaka solidny ligowiec , ale nic wiele poza .
Josip Juranović, - na razie nic wielkiego nie pokazał
Mateusz Hołownia, - Nic specjalnego nawet jak na naszą ligę
Mateusz Wieteska,- jedyny plus to młody wiek , jak na razie bez rewelacji
Igor Lewczuk- solidny obrońca - jeszcze z 2,3 może pograć .
, Michał Karbownik,- wyrósł ponad przeciętność - i już go w Legii prawie niema .
Filip Mladenović - Walczak ,zapierdziela od bramki do bramki Legii może jeszcze się przydać .
, Nikodem Niski - Junior - na wypożyczenie do zbierania
, Ariel Mosór,- Junior - na wypożyczenie do zbierania
Luis Rocha, - Nie powinien być już w Legii .
Paweł Stolarski - Ligowy średniak
, William Remy.- Mało dostawał szans , Dałbym jeszcze szansę na spokojne przygotowanie się do sezonu i wtedy zobaczyć jak będzie wyglądał .



Pomocnicy: Domagoj Antolić,- Przyzwoity ligowiec , ale czy coś więcej pokaże jeszcze ?
Radosław Cielemęcki - Junior - na wypożyczenie do zbierania
, Mateusz Cholewiak, - Już ten wiek , gdzie powinien stanowić w Legii pierwszy garnitur , ale chyba nie ten poziom sportowy .
Walerian Gvilia, - Błysnął z początku , może jeszcze odpali .
Kacper Kostorz, Junior - na wypożyczenie do zbierania
Luquinhas,- Jeden z najlepszych zawodników Legii , jeden z niewielu , który potrafi szybko biec i nie zgubić piłki po drodze + drybling co większość zespołu by sobie nogi przy tym połamała - za mało zawodników w Legii na jego poziomie .
Łukasz Łakomy Junior - na wypożyczenie do zbierania
, Andre Martins - Przeplata lepsze mecze z takimi w których gra na alibi , oby jeszcze pokazał , że dużo potrafi .
, Piotr Pyrdoł - Junior - na wypożyczenie do zbierania
, Bartosz Slisz, - Sprowadzony za takie pieniądze , że powinien być gwiazdą ligi , a czy jest - no niestety .
Paweł Wszołek, - Jeden z najlepszych Piłkarzy Legii .
Bartosz Kapustka. - może jeszcze wróci do swojej reprezentacyjnej formy . Warto dać mu jeszcze szansę .



Napastnicy: Jose Kante, - Na dziś najlepszy napastnik Legii .
Rafael Lopes, - Na razie bez fajerwerków .
Tomas Pekhart, - Kopia Rasiaka , dopchać piłkę zadem z metra , jakieś dynamiczne akcje , które trzeba sobie samemu wypracować , tym bardziej urwać się obrońcą - bramki niby strzela , ale Rasiak też je strzelał ....
Maciej Rosołek, - Kilka dobrych meczy i zgasł .
Szymon Włodarczyk. Junior - na wypożyczenie do zbierania


Patrząc na kadrę Legii jakoś nie dziwi fakt , że nie zabłysnęli w europejskich Pucharach , bo albo dziadki , albo ligowe średniaki dobrze zarabiające . Potrzeba w zespole Piłkarzy na dużo wyższym poziomie bo taka LM nie przydarzy się już tak szybko niż te 20 lat , które na nią czekaliśmy .

odpowiedz
Biała Łapa - 29.12.2020 / 00:59, *.chello.pl

@Kibic Legii : wykonałeś dobrą informacyjną robotę. Gratuluję Kolego!
Młodzi, czytajcie uważnie i wyciągajcie konstruktywne wnioski.
Ciekawe, czy sztab szkoleniowy Legii, na czele z dyr. ds. sport., ma to wszystko tak rozpisane? I czy - oczywiście - wyciąga wnioski z tej lektury na przyszłość?
Osobiście wątpię...
Ps.: sądzę, że o LM należy zapomnieć min. na 10. lat, ale faza gr. LE pozostaje nadal realna w wymiarze 2-3 lat.

odpowiedz
kami(L) - 29.12.2020 / 06:37, *.vectranet.pl

@Kibic Legii : ciekawy opis naszych grajków ja bym pogrzebał jeszcze Antolicia nie wiem jakim cudem zostal pomocnikiem sezonu wszystkie jego podania zwalniaja akcje nie w tepo za plecy zagrania dlamnie osobiscie najsłabsze ogniwo jak ze srodka pola niema dobrego podania to cala druzyna zle funkcjonuje a gra na alibi ze poda a piłkarz musi sie po pilke wracac niczemu nie słuzy poza statystykami bo dostaje celne podanie do statystyk potem jego celnosc podan jest wysoka ale ze takie podanie psuje akcje i zaskoczenie przeciwnika to juz go nikt nie rozlicza

odpowiedz
Hm - 29.12.2020 / 08:10, *.amazonaws.com

@Kibic Legii : Fajne podsumowanie, ale mało aktualne. Kilku zawodników już nie ma przy Łazienkowskiej...

odpowiedz
Żmija - 29.12.2020 / 09:05, *.vectranet.pl

@Kibic Legii : ojjj kolego farmazony ciężkie. Wszyscy młodzi na wypożyczenie? To kogo wystawisz w lidze i co jeśli wypadnie ze składu? Juranovič nic nie pokazał? A mecze Legii oglądałeś? Remy kolejna szansa? Niech tańczy za swoje! Łakomy i Pyrdol to już nie nasz problem. No i majstersztyk - Kante lepszy od Czecha! Kante bierze pensje tylko za treningi indywidualne a Pekhart nieraz już grał z urazami, na blokadzie!

odpowiedz
Wątpię - 29.12.2020 / 11:38, *.vectranet.pl

@Biała Łapa: Nieomylność jest wielka w naszym klubie ,raczej jak przeczytają to będzie to z drwiną i szyderstwem

odpowiedz
Matt - 29.12.2020 / 22:11, *.tpnet.pl

@Kibic Legii : gościu napisał po równoważniku zdania na temat każdego zawodnika, a wy czynicie temu pokłon jakby była to jakakolwiek analiza. "dobra informacyjna robota", "ciekawy opis", śmiechu warte. W którym miejscu tu są zawarte jakiekolwiek informacje? Ja widzę tylko opinie. Pomijając to, gdyby się zastosować to wskazówek, zostałaby nam goła 11, przepraszam 10, bo bramkarz żaden się nie nadaje - albo wszystko po nim, albo dopiero przed nim.

odpowiedz
Przykre , no ale niestety prawdziwe . - 29.12.2020 / 23:15, *.com.pl

@Kibic Legii :

To tylko świetnie pokazuje ilu tak naprawdę z obecnej kadry zasługuje na grę co bądź w Mistrzu Polski . To też również jest odpowiedz dlaczego z obecną kadrą odpadamy na samym początku gry w Europejskich Pucharach .
Odpowiedź w tym podsumowaniu bo Piłkarzy na grę w Mistrzowskiej Legii to nie ma na dziś nawet gołej 11 .

odpowiedz
Biała Łapa' - 30.12.2020 / 18:15, *.chello.pl

@Matt: szanowny Kolego, opinia też jest rodzajem informacji, tyle że zawiera dużą dozę subiektywizmu. Jeżeli ktoś zdaje sobie z tego sprawę, to może praktycznie ją wykorzystać - bez uszczerbku dla rzetelności przekazu.

odpowiedz
Hiszpan - 28.12.2020 / 22:34, *.telnaptelecom.pl

Dzisiaj powtarzali mecz z Górnikiem z początku sezonu. Jędza mistrz 3 razy ośmieszony kazdy gol jego.

odpowiedz
Jazda - 28.12.2020 / 19:37, *.vectranet.pl

A mi ta cała Legia lotto !!!

odpowiedz
Żmija - 29.12.2020 / 09:08, *.vectranet.pl

@Jazda: to zjedz ziemniaka i wypad na swoje forum!

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 28.12.2020 / 19:37, *.play-internet.pl

Rywale "nie przegrywają meczu już w tunelu".,bo......nie ma tunelu.

odpowiedz
Darek - 28.12.2020 / 19:05, *.t-ipconnect.de

Zapytajcie Jedrzejczyka gdzie ta twierdza?

odpowiedz
Czwarty Pasek Na Dresie - 29.12.2020 / 13:35, *.chello.pl

@Darek : u buka.

odpowiedz
MARKUS od 51 LAT Legia - 28.12.2020 / 16:52, *.t-mobile.pl

O twierdzy należy zapomnieć dopóki nie będzie wzmocnień, a nie UZUPEŁNIENIE SKŁADU

odpowiedz
Kuba - 28.12.2020 / 11:24, *.t-mobile.pl

Obecnie niewielu z naszych piłkarzy identyfikuje się z Legią, bo są tu jedynie przelotnie. Nie czują więzi z tym miastem, z tym stadionem, klub to dla nich tylko firma wypłacająca pensję. Mało jest wychowanków dla których Łazienkowska jest drugim domem, piłkarzy grających długie lata w jednym klubie. Obecnie Legia to zbieranina graczy, których nawet trener nie jest w stanie ustawić do pionu.

odpowiedz
xaxa1221 - 28.12.2020 / 13:23, *.tpnet.pl

@Kuba: aleś palnął. Polowa mieszkancow wawy to przyjezdni. Co mają czuć poza pieniądzem?

odpowiedz
Ewelina - 28.12.2020 / 08:57, *.play-internet.pl

Wystarczy spojrzeć na naszych koszykarzy. 9 meczów u siebie, wygrane wszystkie. W przeciwieństwie do sekcji piłkarskiej budżet jeden z najniższych. Wystarczy chęć i ambicja.

odpowiedz
1909 - 27.12.2020 / 23:17, *.plus.pl

Michniewicz out!

odpowiedz
Hugon - 27.12.2020 / 22:43, *.vectranet.pl

Dla mnie nie jest zdziwko że LEGIA traci dużo bramek mając taką grubą ofermę na bramce.

odpowiedz
Żmija - 28.12.2020 / 10:16, *.vectranet.pl

@Hugon: podejdź do tej ofermy i powiedz mu to prosto w twarz i zobaczymy ile z ciebie zostanie napinaczu...

odpowiedz
kibolo - 28.12.2020 / 10:32, *.orange.pl

@Żmija : +1!

odpowiedz
Bródno - 28.12.2020 / 10:53, *.play-internet.pl

@Hugon: goń się popierdułko

odpowiedz
Duda - 30.12.2020 / 08:40, *.centertel.pl

@Hugon: ta jak to nazwałeś "gruba oferma" nie raz nam ratowała tyłek więc nie rozumiem twojej opinii. Swoje lata już ma ale klasa i umiejętności te same. Może Miszta od niego dużo nauczyć.

odpowiedz
Lido - 27.12.2020 / 22:40, *.play-internet.pl

A który zespół prowadzony przez Michniewicza grał dobrze po przygotowaniach? odpowiem, żaden, więc spodziewam się słabych wyników już na początku rundy rewanżowej. Nie wierzę w tego trenera bo gra defensywnie, moim kandydatem był Jurek Engel na trenera Legii. Nie wspomnę już o braku rasowych napastników i rozgrywającego który gra ofensywnie.

odpowiedz
dino - 28.12.2020 / 08:15, *.plus.pl

@Lido :
Engel a nie Strejlau? Rozumiem że jesteś gościem w średnim wieku i po prostu tęsknisz za minionym czasem ale jak rany...

odpowiedz
oLaf - 28.12.2020 / 13:38, *.vectranet.pl

@dino: ojej, też nie jestem za Czesiem 711 ale Engel to chyba jeszcze gorsza kandydatura....zgrana, stara płyta (już nie mówię że z Polonii bo to nie ma większego znaczenia...).

odpowiedz
Pjoter - 27.12.2020 / 22:21, *.knc.pl

Te piłkarzyny to sztruks...

odpowiedz
Ronit - 27.12.2020 / 21:10, *.t-mobile.pl

Drużyna do boju walczyć o wygrane.

odpowiedz
lob - 27.12.2020 / 19:48, *.chello.pl

Na razie to grajdoł, a nie twierdza.....męczenie buły prawie w każdym meczu, aż oczy bolą..........z tymi "asami" jakich mamy nie ma szans na twierdzę na Łazienkowskiej....może zanim nie kupimy dobrych grajków, to grajmy na wyjazdach, tam nam lepiej idzie............

odpowiedz