Zawody na bieżni lekkoatletycznej Legii - fot. Stadjon
REKLAMA

Historia stadionu: Uroczyste otwarcie bieżni lekkoatletycznej

Bodziach - Wiadomość archiwalna

21 września 1930 roku komplet widzów zawitał na stadion Legii przy okazji uroczystego otwarcia stadionu. Na zawodach zorganizowanych przez nasz klub na obiekcie im. marszałka Józefa Piłsudskiego, najciekawiej było podczas biegów, w których startowali Janusz Kusociński i Stanisław Petkiewicz. "Nurmi - Petkiewicz - Kusociński przed sensacyjnym biegiem na 5 klm. w piątek 19 b.m. podczas otwarcia stadjonu D.O.K.I." - zapowiadał dzień przez zawodami PS.

"Nie można było oczekiwać specjalnie dobrych wyników, gdyż bieżnia Legii jest zła, deszcz popsuł ją do reszty. Organizacja doskonała, usiłowała wszelkimi siłami uczynić widowisko interesującym. Zadanie było niewdzięczne, wobec wyżej przytoczonych powodów" - pisał Przegląd Sportowy.

"Już o godzinie wpół do piątej olbrzymi stadjon Legii zapełniony był szczelnie tłumami publiczności. Cztery wejścia z trudem połykały sznury widzów, żądnych ujrzenia wspaniałego wspaniałego pojedynku.

Nurmi przyjeżdża na stadion już ubrany, wprost z hotelu, na jego kamiennej twarzy nie znać żadnych wrażeń. Jeszcze o wpół do drugiej trenował na polach w Szczęśliwicach: teraz wśród oklasków przemierza bieżnię. (...) Punktualnie o godzinie 5-ej megafon wita znakomitych biegaczy na start. (...) Na ciężkiej, rozmokłej bieżni najbliżej biegnie Nurmi. Jego elastyczny długi krok, świetna praca tułowia, robi wrażenie naturalne i niemęczące. Kusociński biegnie brzydko, jakby z wysiłkiem. Petkiewicz krok w krok za Nurmim - swym stylem robi świetne wrażenie, wydaje się jednak jakby bieg sprawiał mu pewne trudności. (...)

Nurmi jest szybszy w tym decydującym momencie. Z przewagą 5 metrów przebiega on krzywiznę, wpada na prostą pod koniec ogląda się dwa razy i widząc, że jest bezpieczny, kończy zupełnie wolno. O 8 m z tyłu przybywa Kusociński. Długa chwila (150 metrów) upływa, zanim przerywa taśmę Pietkiewicz. Widzowie pełni podziwu dla wielkiego biegacza żegnają go owacyjnie i jeszcze większym entuzjazmem witają kiedy po chwili wchodzi z powrotem na bieżnię, by przy dźwiękach hymny odebrać nagrodę. Entuzjazm ogarnia jednak cały stadion i dobija się tysięcznym echem po jego olbrzymich murach, gdy Kusociński mija trybuny, a megafon ogłasza pobicie rekordu polskiego o 3,4 sekundy, gdy wreszcie przy dźwiękach mazurka Dąbrowskiego wręczają mu nagrodę" - relacjonowano na łamach prasy.

O olbrzymim zainteresowaniu zawodami pisał również tygodnik Stadjon. "Imię Nurmiego zeelektryzowało Warszawę, to też 12000 widzów obległo boisko. Wiele osób odeszło od kas, gdyż biletów na 6000 tysięczną trybunę siedzącą zabrakło. Spotkanie trzech asów na 5 km zorganizowane zostało z wielką pompą, a przed biegiem i podczas rozdania nagród odegrano hymny narodowe, przyczem orkiestra zamiast oficjalnego hymnu fińskiego wykonała znaną pieśń narodową. Publiczność czekała na rozpoczęcie biegu od godziny 4-ej, niecierpliwie przyglądając się konkurencjom B-klasowego meczu Legia - AZS - Orzeł" - pisał Stadjon.

Gorzkie słowa padły pod adresem bieżni. "Bieżnia była zła" - mówił Paavo Nurmi. "Uważałem bieg piątkowy za rozgrzewkę między mną a Petkiewiczem. Jestem bardzo zadowolony z wyniku. Bieżnia była ciężka" - mówił PS Janusz Kusociński.

Międzynarodowe mecze pływackie na Legii
Przez czarodziejskie okno do Europy
Stadion Legii przed 81 laty: Chluba sportu polskiego
Otwarcie toru kolarskiego na Legii
Wymiana nawierzchni na kortach i zajmowane przez kadrę baseny
Zawody jeździeckie na bocznym boisku Legii
Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej
Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.