REKLAMA

Stadion Legii przed 81 laty: Chluba sportu polskiego

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Budowa stadionu Legii jest obecnie śledzona przez tysiące kibiców. Zainteresowanie budową naszego stadionu było spore także przed 80-ciu laty. To co łączy oba stadiony to fakt, że w momencie oddania do użytku, nie miały sobie równych w kraju. "Monument i chluba sportu polskiego. Stadion im. Marszałka Piłsudskiego - gotowy" - pisał Przegląd Sportowy w lipcu 1930 roku.

"Trwająca od trzech lat budowa stadionu wojskowego im. Marszałka Piłsudskiego dobiega końca. Za kilka tygodni będziemy świadkami otwarcia tego kolosa, o którego rozmiarach i wartości użytkowej słabe zaledwie pojęcie dają notatki prasowe. Tymczasem jesteśmy w przededniu oddania do użytku pierwszego w Polsce stadionu sportowego na skalę europejską. Obiekt, który ofiarowuje nam Legia, nie ma sobie równego, a nawet podobnego w całym kraju" - zachwalał PS.

"'Ściana płaczu' - jak nazywano ceglany mur zamykający z drugiej strony boiska widok z drewnianych trybun Legii kryła tajemnicę nie lada. Owa dwu i pół piętrowa ściana jest oparciem dla wielkich trybun reprezentacyjnego boiska" - pisał Przegląd. Trybuny miały 110 metrów długości, 12 metrów wysokości i mieściły 18 rzędów ławek. Strop podtrzymywało siedem stalowych belek, a na końcach trybun wybudowane zostały dwie wieżyczki.

Pod trybunami znajdowały się sale klubowe i gimnastyczne, bufet, kuchnia i hotel dla zawodników (48 ubikacji). Całość była ogrzewana centralnie. Za bramkami znajdowały się rzutnie, a na skraju boiska - bieżnia lekkoatletyczna. "Za zielonym medium boiska mamy czarny kolor wykończonej już bieżni sześciotorowej (stumetrówka - 8 torów), o długości 400 metrów" - pisał PS. Tuż pod trybunami znajdował się tor kolarsko-motocyklowy (piąty w Polsce), który dziennikarz Przeglądu nazywał największą chlubą klubu.

"Dziś tor jest już gotowy. Posiada on szerokość 9 metrów i dzieli się odpowiednio do swego przeznaczenia na dwie zasadnicze części. Dolny pas betonu, 4-metrowej szerokości, służyć będzie dla zawodów kolarskich (sprinterskich). Nachylenie wirażu 24 stopnie jest zupełnie wystarczające dla chyżości rozwijanej na rowerze. Górna część toru, o szerokości 5 m i nachyleniu 38 stopni, przeznaczona jest dla biegów za motorami i zawodów motocyklistów. Teoretycznie możliwe jest rozwinięcie bez groźby niebezpieczeństwa szybkości 140 klm na godzinę. Długość toru kolarskiego wynosi 500 metrów, motocyklowego - odpowiednio większa.

Beton toru ułożony jest na siatce z grubych prętów żelaznych, opartych o mur oporowy. Wejście na boisko w czasie zawodów kolarskich prowadzić będzie przez specjalny tunel podziemny, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo jadącym. Jest to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce" - czytamy w archiwalnym numerze PS. Tor kolarski został otwarty w drugiej połowie sierpnia 1930 roku.

"Oficjalne otwarcie stadionu nastąpi 20 i 21 września. W obecności najwyższych dostojników państwowych staną na starcie obok lekkoatletów polskich: Koernig, Lammers, Wichman, Hirschfeld (Niemcy), Wide (Szwecja), Virtanen (Finlandia) i inni, asy o rozgłosie światowym. A jednocześnie na murawie boiska rozegrany zostanie drugi w historii polskiej piłki mecz z drużyną angielską: Legia - Corinthians" - pisał Przegląd.

Otwarcie toru kolarskiego na Legii
Wymiana nawierzchni na kortach i zajmowane przez kadrę baseny
Zawody jeździeckie na bocznym boisku Legii
Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej
Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.