REKLAMA

Biblioteka legionisty: Niesforne lata 90. (+KONKURS)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Dziś prezentujemy kolejną książkę Martina Kinga i Martina Knighta - "Niesforne lata 90.". Autorzy "Hoolifana" w książce, której oryginalny tytuł to "The naughty nineties", kontynuują opowieść o kibicach Chelsea, Headhunters.

Podobnie jak przy poprzednich pozycjach, tak i tym razem czeka nas spora dawka ciekawych opowieści z dawnych lat. Opisywane są walki pomiędzy fanami w Anglii, podróże na mecze, obowiązkowe spotkania w pubach, a także promocje, w zupełnie innym stylu niż okradanie stacji benzynowych.

"(...) Drobne kradzieże i grupowe wjazdy do sklepów były popularne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, zwłaszcza wśród naszych kuzynów z północy. Kibice Chelsea, którzy się tym zajmowali, robili to oczywiście z dużo większą klasą. Przy okazji jednego z niedawnych zagranicznych meczów Chelsea, chłopaki zamieszkali w luksusowym hotelu Sheraton w jednym z ładniejszych miast w Europie. Gdy jeden ze starych wycieczkowiczów meldował się na recepcji, swoje sprawy załatwiał tam też bardzo znany mędrzec z telewizji, a dawniej czołowy angielski piłkarz. Zostawił recepcjonistce swoją kartę kredytową na pokrycie bieżących zachcianek, co nie umknęło uwadze stojącego obok kibica Chelsea. Tego dnia the Blues zwyciężyli, a świętowanie odbywało się w barze hotelowym. Gospodarzem wieczoru był ów spostrzegawczy koleś, który stawiał wszystkim szampana, podając numer pokoju oraz imię i nazwisko gwiazdora. 'Moja karta jest na recepcji', informował obsługę. Nastukali rachunek na ponad tysiąc funtów, ale nikt się tym specjalnie nie przejął - właściciel kadry i tak grał kiedyś dla West Hamu" - czytamy w jednej z wielu ciekawych opowieści.

Przy okazji meczów w Anglii dochodziło kiedyś regularnie do spotkań fanów obu ekip. Headhunters nigdy nie unikali konfrontacji z przeciwnikami, nawet gdy ci byli liczniejszą ekipą. "(...) Agresorzy zatrzymali się 10 metrów od nas i zaczęli podskakiwać. Kolejny znak, że ekipie bardziej zależy na zrobieniu groźnego wrażenia niż na faktycznym wyrządzeniu ci krzywdy. (...) A więc groźnie na nas ruszyli, podskakiwali i pogrozili nam. A jako że my nie uciekaliśmy, spanikowali. Takie sytuacje nie są rzadkością na placach zabaw. (...) Ruszamy na przód i atakujemy ich. Pierwsza linia próbuje zawrócić, ale tył popycha ich na przód. Łysy trzydziestokilkulatek próbuje przejąć nad nimi kontrolę. Wrzeszczy 'Stać Boro, do jasnej cholery stać!'. Niestety dla niego, on stoi jako jedyny. Wykrzywia twarz, a na głowie pojawiły się żyły. Jego czoło wygląda jak mapa drogowa Wielkiej Brytanii. Ma większe jaja niż cała reszta jego ziomków razem wzięta. Zdajemy sobie sprawę, że padając na ziemię, weźmie ze sobą jednego albo dwóch z nas, więc skupiamy się na jego kolegach, a mu pozwalamy krzyczeć na swoich uciekających towarzyszy. To nie fair, obić takiego bohatera tylko dlatego, że został sam. Powinien wstąpić do konkretniejszej ekipy" - to natomiast część opisu spotkania fanów Chelsea z Middlesbrough. Podobnych opowieści jest w książce całe mnóstwo.

Tytuł: Niesforne lata 90. (oryg. The Naughty nineties)
Autor: Martin King, Martin Knight
Tłumaczenie: Krzysztof Gosz
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 220
Wydawnictwo: Trolsen
Cena: 38 zł


Chuligaństwo stadionowe
Biblioteka legionisty: Congratulations, you have just met the I.C.F.
Biblioteka legionisty: Rycerze w szalikach
Biblioteka legionisty: Understanding Football Hooliganism
Biblioteka legionisty: Hoolifan
Biblioteka legionisty: Spowiedź Fryzjera
Biblioteka legionisty: Dziekan
Biblioteka legionisty: Edward Szymkowiak
Biblioteka legionisty: Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


KONKURS "Niesforne lata 90."

Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na poniższe pytanie i wyślą odpowiedź na adres konkursy@legionisci.com otrzymają po egzemplarzu książki "Niesforne lata 90." ufundowanej przez www.sektorgosci.com.

Pytanie: W którym roku ukazało się oryginalne (angielskie) wydanie książki "The naughty nineties"?REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.