REKLAMA

Historia stadionu: Plan sytuacyjny stadionu w 1934 roku

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Po meczu Lech - Legia w Bydgoszczy, kibice którzy wbiegli na boisko, świętować z piłkarzami zdobycie Pucharu Polski, zostali wezwani na komendę i grożą im zakazy stadionowe oraz grzywny. Obecnie na wielu stadionach przekroczenie ogrodzenia jest surowo karane. W 1934 roku na stadionie Legii, wbiegnięcie na plac gry groziło... dalszym oglądaniem meczu w gorszych warunkach.

Udało się nam dotrzeć do oficjalnego "planu sytuacyjnego stadionu Legii", przy okazji meczu reprezentacji Polski z Niemcami. Kibicom szczegółowo wyjaśniono w nim, jak dostać się na poszczególne sektory, oraz jak należy zachowywać się na trybunach.

"Przyjdź wcześniej na Stadion Wojska Polskiego. Zobaczysz ładny przedmecz, punktualnie o godzinie 16-tej rozpoczną się zawody Polska - Niemcy" - zachęcano, zupełnie jak obecnie, do wcześniejszego przychodzenia na stadion, w celu uniknięcia zatoru. Obecnie bramki wejściowe na stadion Legii znajdują się w czterech narożnikach. Kiedyś organizacja wejść była inna - szczególnie dotyczy to miejsc na trybunie Krytej. Kibice ponadto mogli zajmować miejsca także na istniejącym do 1935 roku torze betonowym.

"Jeśli masz bilet na miejsce siedzące, wejdź bramą narożną (róg ul. Łazienkowskiej i Myśliwieckiej), przejdź boisko treningowe. Napisy szczegółowe i porządkowe wskażą ci twe miejsce" - znajdujemy w historycznych zapiskach. "Z biletem na miejsca stojące masz do wyboru dwa wejścia od ul. Łazienkowskiej. Będzie tam tyle bramek, że wygodnie wejdziesz na stadion. Lecz potem kieruj swe kroki według wskazań porządkowych i napisów. Wszystkie wiraże, tor betonowy przed wałem, wał - są do Twej dyspozycji" - mówił punkt trzeci.

Najciekawszy był punkt czwarty, który nie potępiał osób, wbiegających na boisko. Nauczką dla nich miał być sam fakt, że mecz obejrzą... w gorszych warunkach. "Nie wchodź na boisko. Służba porządkowa usunie Cię i będziesz miał na pewno gorsze miejsce" - przestrzegano.

Na koniec informowano widzów o organizacji wyjść ze stadionu. "Wyjścia ze stadionu będą wszystkie otwarte. Zrozum jednak, że 35 000 ludzi wychodzi. Nie pchaj się, nie spiesz się, a na pewno prędzej wyjdziesz" - radzono.

Na koniec prezentujemy jeszcze "odezwę"/apel PZPN do kibiców, wybierających się na ten mecz:

"Polski Związek Piłki Nożnej zwraca się do 30-tu tysięcy widzów meczu z Niemcami z gorącym apelem, by zachowaniem swem dali poznać zagranicznym gościom (na boisku i trybunach), że kultura sportowa w Polsce stoi na poziomie nie niższym niż w Niemczech. Pamiętajmy, że publiczność berlińska powitała naszą drużynę na kredyt burzą oklasków i, że w czasie gry, nadzwyczaj obiektywnie aplauzowała wyczynom Polaków. (...)
Dopingujmy zatem naszych graczy, ale bądźmy sprawiedliwi w stosunku do przeciwników. Pamiętajmy, że zawodami kieruje jeden z najlepszych sędziów piłkarskich świata, dżentelmen w każdym calu, Szwed Olson, który zna przepisy gry na wylot i jest wzorem obiektywizmu oraz spostrzegawczości.
Od widowni zależy, czy mecz odbędzie się w atmosferze prawdziwie sportowej i kulturalnej i czy nasi goście wywiozą z Warszawy tak samo miłe i dobre wspomnienia, jak my z Berlina.

Cały dorobek propagandowy gry Polaków może być zepsuty przez nieodpowiednie zachowanie się publiczności. Najwięcej dżentelmeńskie zachowanie się graczy pójdzie bowiem w niepamięć, jeżeli publiczność zachowa się niekulturalnie. Zawody sportowe mają zbliżać, a nie rozdzielać. Nie tylko cyfrowe zwycięstwo na murawie jest ważne. (...) Pamiętajmy więc o tem, zmuszajmy do milczenia krzykaczy i awanturników, którzy zechcą mącić harmonijny przebieg zawodów. W ten tylko sposób 30-tysięczna widownia może zachować nastrój godny tak poważnego spotkania, jakiem będzie międzynarodowy mecz Niemcy - Polska".

Skutki likwidacji toru betonowego. Legia na Skrze
Pierwsze napełnienie basenu Legii (1928)
Okolice Ł3 w latach 30. ruchliwe niczym Paryż i Nowy Jork
Uroczyste otwarcie bieżni lekkoatletycznej
Międzynarodowe mecze pływackie na Legii
Przez czarodziejskie okno do Europy
Stadion Legii przed 81 laty: Chluba sportu polskiego
Otwarcie toru kolarskiego na Legii
Wymiana nawierzchni na kortach i zajmowane przez kadrę baseny
Zawody jeździeckie na bocznym boisku Legii
Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej
Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922Plan sytuacyjny stadionu Legii w 1934 roku

przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.