REKLAMA

Biblioteka legionisty: Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów (+ KONKURS)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Na rynku pojawiła się kolejna książka o angielskich chuliganach. "30 years of hurt, the history of England's Hooligans Army" została przetłumaczona na język polski przez Krzysztofa Gosza z Wejherowa i wydana w ostatnich tygodniach. To kolejna pozycja, której autorami są dobrze znani Cass Pennant i Andy Nichols.

Najnowsza książka opisuje chuligańskie potyczki angielskich kibiców podróżujących za swoją reprezentacją po całym świecie. Co ciekawe, często ten sam wyjazd opisują fani różnych ekip, którzy widzą go zupełnie inaczej. Już na początku sporo miejsca poświęcono szkockim kibicom, którzy, jak się okazuje, jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyraźnie górowali nad angielskimi hools i regularnie zmuszali Anglików do ewakuacji z trybun przez murawę. Z relacji naocznych świadków dowiadujemy się m.in. kiedy proporcje zmieniły się i to Anglicy zaczęli dominować nad rywalami ze Szkocji.

Dla wielu czytelników niespodzianką mogą być relacje, z których wynika, że przed laty do wyjazdów zagranicznych Anglicy... wcale nie potrzebowali pieniędzy. Wielu z nich ruszało w podróż z pustym portfelem, a wracało z pokaźną kasą w kieszeniach. Bynajmniej na wyjazdach nie dokonywali biznesów, a uprawiali nieznaną raczej na polskim gruncie "promocję" na większą skalę. Wśród opisów poszczególnych wyjazdów nie mogło zabraknąć także rywalizacji z Polakami. Rozdział liczy zaledwie 9 stron, ale dowiadujemy się z niego jak Anglicy postrzegają mecze z Polską z 1993 roku w Chorzowie i kilka lat później w Warszawie, gdy w Parku Saskim doszło do słynnej bitwy chuliganów Polski i Anglii. Kolejną książkę można polecić każdemu kogo ciekawią mocniejsze klimaty lub interesuje się historią ruchu kibicowskiego w Europie.

Tytuł: Hooligans: Historia angielskiej armii chuliganów (oryg. 30 years of hurt, the history of England's Hooligans Army)
Autor: Cass Pennant, Andy Nichols
Tłumaczenie: Krzysztof Gosz
Rok wydania: 2011 (oryg. 2006)
Liczba stron: 295
Wydawnictwo: ASM
Cena: 39,90 zł

Książkę zamawiać można tutaj.

Kowal - prawdziwa historia
Biblioteka legionisty: Okoń
Biblioteka legionisty: Niesforne lata 90.
Biblioteka legionisty: Chuligaństwo stadionowe
Biblioteka legionisty: Congratulations, you have just met the I.C.F.
Biblioteka legionisty: Rycerze w szalikach
Biblioteka legionisty: Understanding Football Hooliganism
Biblioteka legionisty: Hoolifan
Biblioteka legionisty: Spowiedź Fryzjera
Biblioteka legionisty: Dziekan
Biblioteka legionisty: Edward Szymkowiak
Biblioteka legionisty: Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


KONKURS "Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów"

Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą na poniższe pytanie i wyślą odpowiedź na adres konkursy@legionisci.com, otrzymają po egzemplarzu książki "Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów" ufundowanej przez www.hooligans.com.pl.

Pytanie: Kiedy został rozegrany, w ramach jakich rozgrywek, i jakim wynikiem zakończył się ostatni mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Anglii?

atk. 12:37 KONKURS ZAKOŃCZONY
Prawidłowa odpowiedź: 12.10.2005, eliminacje Mistrzostw Świata, Anglia 2-1 Polska
Najszybciej prawidłowych odpowiedzi udzielili: Kuba Zelechowski, Michał Roniek i Krzysztof Kozłowski. W sumie otrzymaliśmy 58 prawidłowych odpowiedzi. Gratulujemy i zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach. Ze zwycięzcami już skontaktowaliśmy się drogą mailową.REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.