REKLAMA

Historia stadionu: Sekcje motorowodne nad zalewem Zegrzyńskim

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Kiedyś Legia była klubem wielosekcyjnym i właściwie każda z sekcji jeśli nie zdobywała mistrzostwa Polski, to bardzo liczyła się w walce o krajowe trofeum. Podobnie było z sekcją motorowodną Legii. Początkowo legijni żeglarze trenowali głównie na Wiśle.

Tam również odbywały się zawody, chociaż długo mistrzostwa Polski rozgrywane były w Gdyni. Wszystko zmieniło się w 1963 roku. A to za sprawą zapory w Dębem, za pomocą której wodą Narwi i Bugu napełniono Zalew Zegrzyński. W ciągu dwóch tygodni podnoszące się lustro wody zalewało łąki i pola, wikliny i szuwary.

"Kiedy wyłoniła się wreszcie ogromna tafla wody, rozciągająca się od Zegrza aż do niknącego w dali Serocka, stało się jasne, iż żeglarzom Warszawy ziściły się marzenia - własne jezioro niemal u bram stolicy. Wielkość jeziora przeszła najśmielsze oczekiwania. Z chwilą tą okazało się, iż w Zegrzu można będzie żeglować niemal tak dobrze jak na Mazurach, a na nowym jeziorze można ustawić olimpijską trasę regat żeglarskich" - cieszył się nasz klub.

Żeglarstwo regatowe musiało w końcu przenieść się z Wisły na Zalew. "Stało się jasne, iż będziemy mieć bliski teren do treningów i szkolenia, teren o stojącej, ale sfalowanej wodzie - analogiczny do akwenów na jakich rozgrywane są mistrzostwa Polski i wielkie regaty międzynarodowe. Wiedzieliśmy od razu, iż Zegrze da nam nowe wielkie możliwości - możliwość podniesienia poziomu czołówki regatowców sekcji i szybszego dochodzenia młodzieży do jej poziomu - możliwość organizacji nowych atrakcyjnych form rekreacji żeglarskiej dla kadry garnizonu warszawskiego" - pisał nasz klub, który nie krył radości z nowego miejsca do treningów i zawodów.

W przyszłości nad Zalewem powstała szkółka żeglarska Legii, gdzie szkolono przyszłe talenty.

"Jedyną niewiadomą była przydatność wód jeziora dla sportu bojerowego. Pesymiści twierdzili bowiem, iż sztuczne jezioro o małej stosunkowo głębokości, nie będzie zimą zamarzać. 'Zima stulecia' rozwiała w tym względzie wszelkie obawy" - informował klub.

Dzięki pomocy Oficerskiej Szkoły Łączności im. płk B. Kowalskiego w Zegrzu, Legia uzyskała możliwość przechowywania sprzętu lodowego na niewielkiej przystani OSŁ. W pierwszych dniach stycznia 1963 roku, w Zegrzu pojawiło się 6 bojerów "monotyp XV".

"Mimo mrozu poniżej -20 stopni, opatuleni po końce uszu mknęliśmy po gładkiej tafli z prędkością dochodzącą do 100 km/h. Okazało się, że stołeczny mikroklimat, tak ubogi w opady śnieżne, jest naszym sojusznikiem, gdyż nadmierna pokrywa śnieżna może utrudnić, lub nawet uniemożliwić 'loty' bojerów. Nasze 'białe szaleństwo' trwało do pierwszych dni kwietnia" - informował klub.

W 1963 roku pierwsze regaty odbyły się jeszcze na Wiśle, później całkowicie przeniesiono je nad Zalew Zegrzyński, rezygnując z regat na Wiśle. Ostatnim startem na Wiśle były organizowane przez Legię XIII regaty Góra Kalwaria - Warszawa.

13 czerwca 1963 roku PPUW Wisła w Zegrzu zorganizowało wielkie regaty "Powitanie lata", połączone z otwarciem plaży i urozmaicone występami artystów. Zawody zakończyły się sukcesem Legii. Pod koniec czerwca na Zalewie, przy huraganowym wietrze i dużej fali, odbyły się mistrzostwa Warszawy.

Decyzją PZŻ mistrzostwa Polski przeniesiono z Gdyni do Zegrza. "Odczuwaliśmy wyraźnie brak silnego wiatru i dużej fali, do których byliśmy zaprawieni dotychczasowymi imprezami na morzu i na Jeziorze Niegocińskim. Przekonaliśmy się, że na Zegrze trzeba dysponować żaglami o znacznie większym wybrzuszeniu niż na Zatokę Gdańską. Okazało się również, że ciepły mikroklimat Zegrza czyni ubrania sztormowe niepotrzebnymi" - czytamy w relacji z zawodów. Legioniści w pierwszych zawodach w klasie Finn, Słonka i Latający Holender zajęli miejsca od 5. do 17.

Przez kilka lat problemem sekcji były dojazdy nad Zalew. W 1966 roku pocieszano się jednak, że w przyszłości będzie lepiej: "Pocieszamy się, że trudności zostaną przełamane, że nasi zawodnicy zostaną zabezpieczeni w dobry sprzęt, że autobus klubowy będzie nas kiedyś dowoził na treningi do Zegrza, że zawodnicy nie będą marzli z braku ubrań ochronnych (...)". Legia planowała także montaż oświetlenia jednostki treningowej.


Otwarcie kortów Legii w 1968 roku
Ośrodek przygotowawczy w Czerwieńsku
Plan sytuacyjny stadionu w 1934 roku
Skutki likwidacji toru betonowego. Legia na Skrze
Pierwsze napełnienie basenu Legii (1928)
Okolice Ł3 w latach 30. ruchliwe niczym Paryż i Nowy Jork
Uroczyste otwarcie bieżni lekkoatletycznej
Międzynarodowe mecze pływackie na Legii
Przez czarodziejskie okno do Europy
Stadion Legii przed 81 laty: Chluba sportu polskiego
Otwarcie toru kolarskiego na Legii
Wymiana nawierzchni na kortach i zajmowane przez kadrę baseny
Zawody jeździeckie na bocznym boisku Legii
Zawody łyżwiarskie na jeziorku Kamionkowskim, tenisiści przy Wolskiej
Start i meta kolarskiego wyścigu dookoła Polski na stadionie Legii
Wielka Rewia Asów Sportu (1939)
Zawody bokserskie i lekkoatletyczne na Legii w 1939
Rozbudowa trybun Torwaru
Oficjalne otwarcie Torwaru przy okazji meczu Legii z Dynamem Weisswasser
Jak Łazienkowska zyskała lodowisko kosztem skarpy mokotowskiej
Historia Fortu Bema
Unieważniony przetarg we wrześniu 2006
Miasto odkupuje tereny. Pierwsze projekty
Zadaszenie Torwaru i warsztat samochodowy na Przemysłowej
Niezłe zaplecze szermierzy pół wieku temu
Likwidacja bieżni, remont dachu, obniżanie płotu
Historia stadionu Legii: Legia na Fortach Bema
Historia stadionu Legii: Hala, która została na papierze
Historia stadionu Legii: Odkrywamy historię basenów
Historia stadionu Legii: Zadaszenie basenu oraz likwidacja pływalni i strzelnicy
Historia stadionu Legii: W oczekiwaniu na zegar
Historia stadionu Legii: Wspomnienia Bohdana Tomaszewskiego
Historia stadionu Legii: Wchodzenie na gapę, piwo pod stadionem i przeładowany trolejbus
Historia stadionu Legii: 1965-68
Historia stadionu Legii: 1961-63
Historia stadionu Legii: 1960 cz.V
Historia stadionu Legii: 1960 cz.IV
Historia stadionu Legii: 1960 cz.III
Historia stadionu Legii: 1960 cz.II
Historia stadionu Legii: 1960 cz.I
Historia stadionu Legii: 1950-1959
Historia stadionu Legii: 1948-1949
Historia stadionu Legii: 1946-1947
Historia stadionu Legii: 1937-1945
Historia stadionu Legii: 1933-1936
Historia stadionu Legii: 1930-1932
Historia stadionu Legii: 1928-1929
Historia stadionu Legii: 1926-1927
Historia stadionu Legii: 1924-1925
Historia stadionu Legii: 1917-1922Sekcja żeglarska Legii od 1963 roku korzystała z Zalewu Zegrzyńskiego
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.