Marakana - stadion Crvenej Zvezdy Belgrad - fot. Kałasz
REKLAMA

Stadiony: Crvena i Partizan Belgrad

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Rzadko kiedy stadiony dwóch odwiecznych wrogów znajdują się tak blisko siebie, jak ma to miejsce w Belgradzie. W Polsce jedynie w Krakowie obiekty Wisły i Cracovii znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości. Stadiony Partizana i Crvenej Zvezdy dzieli jedynie około 800 metrów.

Zdjęcia stadionów - 32 zdjęcia Kałasza

Stadion Partizana powstał w 1949 roku i przez długi czas był obiektem, na którym rozgrywano nie tylko mecze piłkarskie, ale i zawody lekkoatletyczne. Do 1998 roku mógł pomieścić 55 tysięcy widzów. Po renowacji pojemność obiektu zmalała do 32 887 miejsc. Obiekt posiada oczywiście sztuczne oświetlenie. Maszty oświetleniowe znajdują się za trybunami. Trybuny posiadają plastikowe krzesełka, a dach znajduje się tylko nad jedną z nich (zakrywa niewielką jej część). Za jedną z bramek znajduje się elektroniczny zegar wyświetlający wynik meczu - bardziej przypomina on dawny zegar z Łazienkowskiej, niż nowoczesny telebim, jakie znajdują się na nowych stadionach. Trybuny od boiska (i bieżni) oddziela niski płot.

Zarówno stadion Partiza, jak i lokalnego rywala - Crvenej Zvezdy - trudno zaliczyć do nowoczesnych. Stadion "Delije", nazywany nieoficjalnie Marakaną, jest bardziej "oldschoolowy" (szczególnie z zewnątrz). Obiekt jest zadaszony, ale dach zakrywa tylko górne rzędy trybun. Boisko otacza bieżnia lekkoatletyczna, a jupitery zamontowane są z tyłu stadionu, w czterech narożnikach. Pomiędzy trybunami i boiskiem znajduje się mała fosa i niskie, półtorametrowe ogrodzenie. Stadion może pomieścić 55 538 widzów i został wybudowany w latach 1960-64. Początkowo mógł pomieścić nawet 95 tysięcy widzów, ale jego pojemność została najpierw zmniejszona do 83 tysięcy miejsc (1976), a kilkanaście lat później o kolejnych 28 tysięcy.

Zdjęcia stadionów - 32 zdjęcia Kałasza


Manavgat Evrensekispor Kulubu
Evžena Rošického (Praga)
Bloomfield Stadium
Manavgat Belediyespor Kulubu
Problemy z murawą na stadionie narodowym w Bukareszcie
Stadio Pierluigi Penzo
Stadion Viktorii Żiżkov
Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.