fot. Krzysiek (PlaneteUltra@yahoo.com)
REKLAMA

Stadiony: Stadio Olimpico i Stadio dei Marmi

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Reprezentacja Włoch swoje najważniejsze spotkania rozgrywa na Stadio Olimpico w Rzymie. Grają na nim także dwa lokalne kluby - Lazio i Roma. Chociaż stadion został zbudowany w latach 1928-37, jeszcze dwa i pół roku temu rozegrano na nim finał Ligi Mistrzów. W międzyczasie oczywiście obiekt był przebudowywany. Zdjęcia stadionów - 23 zdjęcia

Najpierw w 1952 roku, przy okazji Igrzysk Olimpijskich (1960 w Rzymie), następnie w 1990 roku przed mistrzostwami Świata (wtedy dobudowano dach nad stadionem), natomiast ostatnia renowacja miała miejsce w 2008 roku, przed finałem Champions League pomiędzy Barceloną a Manchesterem United.

Stadio Olimpico jest obiektem wielofunkcyjnym. Jako że posiada bieżnię, mogą się na nim odbywać także zawody lekkoatletyczne. W 1987 roku był areną lekkoatletycznych MŚ. Regularnie odbywają się na nim także koncerty największych gwiazd muzyki rozgrywkowej - w ostatnich latach grali na nim U2 i Madonna. Obecnie stadion może pomieścić 82 456 widzów.

Do stadionu przylega niewielki kompleks sportowy, Stadio dei Marmi. Obiekt został zaprojektowany w latach 20. minionego wieku i był początkowo przeznaczony do treningów dla studentów Akademii Wychowania Fizycznego. Budowa zakończona została w 1928 roku, a wokół boiska, na górze niewielkich, betonowych trybun, które mogą pomieścić 5280 widzów, postawiono 59 marmurowych posągów przedstawiających sportowców.

Spartak Trnawa
Crvena Zvezda i Partizan Belgrad
Manavgat Evrensekispor Kulubu
Evžena Rošického (Praga)
Bloomfield Stadium
Manavgat Belediyespor Kulubu
Problemy z murawą na stadionie narodowym w Bukareszcie
Stadio Pierluigi Penzo
Stadion Viktorii Żiżkov
Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt
Stadio Olimpico w czasie meczu Lazio - fot. Fumen / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.