REKLAMA

Biblioteka legionisty: Alchemia futbolu Jacka Gmocha

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Jacek Gmoch jednoznacznie kojarzy się z Legią, co zresztą podkreśla na każdym kroku. 34 lata temu Gmoch, będąc trenerem reprezentacji Polski, napisał książkę "Alchemia futbolu". Ta wyszła tuż przed mistrzostwami Świata w Argentynie. W książce wiele miejsca poświęcono reprezentacji Polski, taktycznym przemyśleniom Gmocha, ale jest też kilka pobocznych wątków dotyczących Legii.

"Rozsmakowałem się w piłce nożnej dzięki trenerowi Jarosławowi Vejvodzie i to był drugi, już zawodniczy etap mojej fascynacji futbolem. Wzrastała ona w miarę, jak zacząłem grać o coraz większe stawki, naprzód w I lidze, potem w meczach międzynarodowych, wreszcie w reprezentacji Polski. Dzięki Vejvodzie poznałem satysfakcję, jaką daje gra zespołowa, budowanie akcji dla kogoś z drużyny. Zacząłem rozumieć grę. Był taki mało ważny, ale wiele znaczący dla mnie mecz z bułgarską drużyną wojskową CDNA w Sofii. Kryłem tam najlepszego napastnika przeciwników. Przegraliśmy ten mecz 1-2, zeszliśmy z boiska do szatni, a tak jakiś bułgarski kibic podszedł do mnie i zapytał czy to ja grałem z numerem 3? - Tak! - odpowiedziałem. - Chciałem ci serdecznie pogratulować - powiedział wtedy - bo jak żyję nie widziałem, żeby ktoś samym ustawianiem się na boisku zabrał tyle piłek naszemu asowi, co ty" - opisuje w książce Gmoch.

Gmoch w książce podpiera się cytatami dawnej literatury, przedstawia zapiski z trenerskiego notesu, który skrupulatnie prowadził. Książka zdecydowanie dla maniaków taktyki czy historii futbolu.

Tytuł: Alchemia futbolu
Autor: Jacek Gmoch
Rok wydania: 1978
Liczba stron: 198
Wydawnictwo: KAW

Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.