REKLAMA

Biblioteka legionisty: Style, szkoły i systemy w piłce nożnej

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Gdyby nie Stanisław Mielech, nasz klub nie nazywałby się tak pięknie, jak się nazywa. Piłkarz i jednocześnie założyciel naszego klubu był wielce uzdolniony. Nie dość, że świetnie władał piórem (oprócz napisanych książek, był także dziennikarzem paru tytułów prasowych), to bardzo dobrze znał się na taktyce w piłce nożnej. Przed kilkudziesięciu laty wcale nie było to normą.

Pierwszą książką, z trzech jakie napisał Mielech, była "Style, szkoły i systemy w piłce nożnej". Wydana w 1955 roku pozycja traktuje, jak wskazuje tytuł, przede wszystkim o taktyce w piłce. "W pracy tej pragnąłem przedstawić rozwój taktyki piłkarskiej od najdawniejszych czasów aż do chwili obecnej tj. Mistrzostw Świata rozegranych w czerwcu i lipcu 1954 roku w Szwajcarii" - pisze we wstępie Mielech.

Dziś 'mądre głowy' z telewizji malują swoje schematy na tablicach już w trakcie spotkania. W porównaniu z nimi analiza Mielecha wydaje się o niebo ciekawsza. Ten opisuje zresztą różne style gry w piłkę od początków pierwszej połowy lat 60. XIX wieku. W książce znajduje się trochę graficznej "rozpiski" boiskowej taktyki, ale ze względu na rok wydania, grafika nie powala na kolana (co akurat nie dziwi). Opis natomiast wydaje się o wiele bardziej przemyślany niż to co słyszymy obecnie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich maniaków taktyki piłkarskiej oraz historii gry w piłkę nożną. Pozostałym polecamy... dwie kolejne książki Mielecha, o których pokrótce napiszemy już niebawem.

Tytuł: Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Autor: Stanisław Mielech
Rok wydania: 1955
Liczba stron: 144
Wydawnictwo: Sport i Turystyka

Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.