REKLAMA

Biblioteka legionisty: Deyna (2012) (+ KONKURS)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Niedawno na rynku pojawiła się nowa książka o legendzie Legii i polskiej piłki - Kazimierzu Deynie. Autorem jest Stefan Szczepłek, stąd masa pytań - czy posiadacze wydania sprzed kilkunastu lat powinni ją kupić i czym nowa książka różni się od tej pierwszej.

Dla mnie, nie znającego jeszcze odpowiedzi na wspomniane pytania, które otrzymywałem od znajomych, odpowiedź była prosta. Zamówienie złożyłem czym prędzej. Jak się okazuje, nowa wersja "Deyny" jest przede wszystkim wzbogacona wieloma fotografiami, czego brakowało w pierwszej wersji książki o tym wielkim legioniście. Bez dyskusji - historię Deyny powinien znać każdy kibic naszego klubu. Tak więc dla tych, którzy starej wersji nie posiadają, to lektura obowiązkowa. Dla innych? Na pewno warto nabyć.

Nowa książka zawiera podtytuł, o którym dowiadujemy się dopiero po otwarciu którejś tam strony - "Deyna, Legia i tamte czasy". Większość nowych tekstów traktuje bowiem o kolegach Deyny z tamtych czasów. Przyznaję, że po przeczytaniu nowej książki mam jedną zasadniczą uwagę. Może nie będą jej mieć mniej świadomi odbiorcy, ale ja mam. Autor książki wszystkie legijne spostrzeżenia - jest ich mnóstwo, a nawet zbyt wiele, wątków pobocznych - powinien zebrać i rozszerzyć w kolejnej książce.

Przyznam, że oczekiwałem głównie historii o Kazimierzu Deynie, powiększonej o nowe fakty, o których dowiedział się autor w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Pozostałe, wątki poboczne, z chęcią przeczytałbym, ale w osobnym wydaniu, dotyczącym po prostu Legii. O jej zawodnikach, zgrupowaniach, aferze na Okęciu przed meczem z Feyenoordem, meczach Legii na stadionie X-lecia czy choćby cenach biletów przed laty na nasz stadion itd. Długo by wymieniać. Wiele legijnych wątków, które nie dotyczą samego "Kazika", po prostu powinno pojawić się w osobnej publikacji i osobiście mam nadzieję, że Stefan Szczepłek w najbliższej przyszłości uraczy nas taką książką. Tych o historii Legii mimo wszystko nadal mamy naprawdę niewiele. Jestem przekonany, że chętnych do czytania o tym nie brakuje.

Tytuł: Deyna
Autor: Stefan Szczepłek
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 290
Wydawnictwo: Marginesy

80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


KONKURS


Zapraszamy do udziału krótkim w konkursie wiedzy o Kazimierzu Deynie. Do wygrania mamy 3 najnowsze książki "DEYNA" autorstwa Stefana Szczepłka. Osoby które najszybciej i prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań wygrywają.

ZAGRAJ O KSIĄŻKĘREKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.