REKLAMA

Biblioteka legionisty: Droga legionisty (1)

Bodziach - Wiadomość archiwalna

W ostatnich dniach pojawił się pierwszy numer drukowanego zina "Droga legionisty". Dla wielu kibiców Legii serwis o takiej nazwie nie jest obcy, więc właściwie można się było spodziewać co znajdziemy w środku. Mniej zorientowanym na pewno wystarczył podtytuł "MagaZine patriotycznej strony ulicy". I tak, zgodnie z przewidywaniami, drukowana DL nie traktuje tylko o Legii i kibicach.

"Czegoś w stylu DL raczej w Polsce jeszcze nie było - jest to zin łączący tematykę sportową, kibicowską, muzyczną, polityczną, światopoglądową i jaką tylko można sobie wyobrazić... Kultura ulic!" - pisze we wstępie autor. Spora część zina to przemyślenia Naczelnego, teksty o poglądach nacjonalistycznych czy recenzje książek, płyt muzycznych itp.

Pierwszych ponad 40 stron traktuje jednak o Legii, ostatnich meczach ligowych i wyjazdach - zarówno od strony kibicowskiej, jak i sportowej. Nie ma może statystyk z meczów czy oceny pracy sędziów, ale nikt kupujący DL tego nie oczekuje - opisane są po prostu reakcje kibiców na wyniki itp. Wszystko napisano luźnym, a wręcz bardzo swobodnym językiem, bez żadnej cenzury.

W numerze pierwszym znajduje się również ciekawy wywiad z WFS, czyli legijną grupą grafficiarską, a także relacje z meczów innych europejskich drużyn - wypadu legijnej ekipy na mecz Ujpestu i Dynama Drezno. W dalszej części znajdujemy głównie teksty poglądowe, wspomniane recenzje oraz wywiad z Tomaszem J. Kostyłą.

Jeśli ktoś liczył na legijną wersję TMK, na pewno się przeliczy. W DL zdjęć jest niewiele, a na pewno nie są najważniejszą częścią pisma. Środek jest czarno-biały, ale obstawiać można, że to się nie zmieni - autor przyznaje od początku, że chodziło o wydanie zina, czyli czegoś, co powoli wymiera. Kolejna różnica w porównaniu z TMK to wysyp tekstów nie do końca związanych z meczami. Zin kibicowsko-nacjonalistyczny - tak można określić to wydawnictwo. Cena 10 złotych plus 3 zł przesyłka, przy stosunkowo niedużym nakładzie, na pewno jest przystępna. W tej chwili przygotowywany jest kolejny numer Drogi Legionisty. Więcej szczegółów znajdziecie na forum.

Tytuł: Droga legionisty nr 1
Autor: Ł.
Ilość stron: 80
Rok wydania: 2012

Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)
przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.