REKLAMA

Biblioteka legionisty: Gole, faule i ofsaidy

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Dziś przedstawiamy drugą książkę Stanisława Mielecha, wspaniałego przed laty dziennikarza i jednego z twórców Legii, którego teksty są cytowane po dziś dzień. Książka "Gole, faule i ofsaidy" (pisownia oryginalna) wydana została w 1957 roku i dla osób lubujących się w historii polskiej piłki nożnej, w tym Legii, jest to lektura obowiązkowa. Inna sprawa, że pozycja jest dziś trudno dostępna, ale dla chcącego nic trudnego.
Pewnie co jakiś czas pojawia się na aukcjach internetowych, ale zazwyczaj osiąga zawrotne kwoty. Tak czy inaczej, na pewno nie można obok niej przejść obojętnie.

O czym jest książka? O tym opowiada pokrótce sam autor we wstępie. "Praca niniejsza jest książką o polskim piłkarstwie. Złożyły się na nią wspomnienia, rozważania teoretyczne i felietony. Piszę w niej o osobach, które się przyczyniły do powstania i rozwoju piłkarstwa w Polsce oraz o stosunkach, osiągnięciach i ciekawszych wydarzeniach w tej dziedzinie sportu. Książka zawiera również szereg analiz gry wybitniejszych zawodników, w a przypisach czytelnicy znajdą nieco statystyki piłkarskiej. Z braku innych źródeł tę ostatnią opracowałem na podstawie danych nieoficjalnych ogłaszanych w periodykach sportowych na przestrzeni kilkudziesięciu lat; dlatego możliwe są z nich nieścisłości" - czytamy.

Wspomnienia rozpoczynają się w 1907 roku w Krakowie. Mielech pisze o różnych osobistościach, w tym Wacławie Kucharze. Jeden z rozdziałów - "W barwach warszawskiej Legii" - w dużej mierze poświęcony jest naszemu klubowi. Znajdują się tam także fotografie piłkarskiej drużyny naszego klubu z 1924 czy 1926 roku. Autor opisuje jednak piłkę nożną w różnych rejonach kraju. Ciekawostek jest tam co nie miara, m.in. skąd wziął się okrzyk "Sędzia kalosz".

Mielech już kilka lat po inauguracji rozgrywek o Puchar Polski był przekonany, że to bardzo dobry pomysł. "Z korzystnych dla naszego piłkarstwa pociągnięć GKKF było zorganizowanie w 1951 roku rozgrywek o Puchar Polski. Zdobywcami Pucharu byli Unia (Ruch), Polonia W-wa, Gwardia W-wa i CWKS. Również korzystną innowacją było organizowanie kursów i obozów przed zawodami reprezentacyjnymi i przed sezonem" - pisał Mielech w swojej książce.

"W roku 1955 CWKS zmontował drużynę z zawodników młodych i utalentowanych. Ta koncentracja talentów poparta węgierskim, intensywnym treningiem sprawiła, iż CWKS nie tylko mistrzostwo, ale i Puchar Polski zdobył lekko i to w stylu, od którego zwolennicy piłki nożnej już odwykli. Weteranom piłkarskim przypomniały się czasy wielkiej Cracovii. CWKS gra wspaniale w polu (mała gra), lecz jego atak nie posiada jeszcze skuteczności, która odpowiadałaby pracy przygotowawczej w polu" - pisał Mielech o pierwszym dublecie w historii naszego klubu.

Pisałem już, że to lektura obowiązkowa?

Tytuł: Gole, faule i ofsaidy
Autor: Stanisław Mielech
Ilość stron: 388
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Rok wydania: 1957

Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.