REKLAMA
REKLAMA

Biblioteka legionisty: Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Zmarły przed siedmiu laty Jerzy Pawłowski bez wątpienia był postacią, obok której nie można przejść obojętnie. W szermierce nie miał sobie równych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Najlepiej świadczą o tym jego sukcesy. Książka "Szpieg w masce" stara się przedstawić drugą stronę życia Pawłowskiego. Praca dla kontrwywiadu, częste wyjazdy zagraniczne oraz liczne kontakty ostatecznie wyszły mu bokiem - został skazany na 25 lat więzienia. Autor powieści niestety ani trochę nie jest wiarygodny.

W książce przedstawiono m.in. opinię trenera szermierki w Legii, Andrzeja Przeździeckiego, na temat Pawłowskiego: "Pamiętam, że został powołany do wojska przez jednostkę KBW i chyba ja byłem inicjatorem ściągnięcia Pawłowskiego do Legii. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej Jerzy Pawłowski otrzymał stopień oficerski i pozostał w wojsku jako oficer zawodowy. (...) Charakteryzując Jerzego Pawłowskiego mogę stwierdzić, że składał się on jakby z dwóch części - Jerzego Pawłowskiego sportowca i Pawłowskiego człowieka. Jeśli chodzi o sportowca, to muszę obiektywnie stwierdzić, że był to sportowiec wielkiej klasy. (...) W pierwszym okresie swojej kariery zawodniczej (gdzieś do 1966 r.) jego osoba wywierała korzystny wpływ na zespół - drużynę szermierczą. Był ideałem zawodnika. Miał ogromne predyspozycje fizyczne i psychiczne do szermierki. Jeżeli chodzi o Pawłowskiego człowieka, to od samego początku naszej znajomości stwierdziłem, że jest to egoista, niezwykle łasy na pieniądze, dbający tylko o siebie. (...) Jego ujemne cechy charakteru i ujemne oddziaływanie na zespół szczególnie objawiło się w latach 1968-73 i w zasadzie do końca. Stał się wtedy szczególnie zarozumiały, pewny siebie i wprost mogę powiedzieć - brutalny cham. Dawał do zrozumienia, że jest bardzo ważny, że wszystko może załatwić i nawet sugerował w rozmowach, że pracuje z takimi instytucjami, które nie są wymieniane i tym straszył. Wydaje mi się, że miał na myśli nasz kontrwywiad. (...) Do 1952 roku istniał obowiązek chodzenia z całą ekipą, zawodnicy nie mogli samodzielnie oddalać się od ekipy. Po 1952 roku praktykę tę zarzucono i od tego czasu w zasadzie każdy zawodnik może swój wolny czas wykorzystywać dowolnie. (...) Jerzy Pawłowski od początku naszej znajomości odznaczał się zachłannością na pieniądze. Przypominam sobie taki drobny epizod. W 1951 roku, gdy Pawłowski był pierwszy rok żołnierzem służby zasadniczej, wyjechaliśmy na zawody do Brukseli. Stwierdziłem tam przypadkowo, że handluje zegarkami, oszukując kolegów. Kupował zegarki w sklepiku żydowskim chyba po 70 lub 75 franków, a sprzedawał po 75 lub 80 franków, zarabiając na tym po 5 franków od sztuki".

W książce przytoczono sporo wycinków akt Pawłowskiego ze skromnym komentarzem, czasem wywiadów, których nie było (!). Znacznie pełniejsza i z pewnością prawdziwa jest późniejsza książka Pawłowskiego (opis niebawem). W przypadku "Szpiega w masce" do sprawy odnosi się osoba jakby pisząca na zlecenie, pod z góry zaplanowany scenariusz.

Tytuł: Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce
Autor: Ireneusz Pawlik
Ilość stron: 128
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy
Rok wydania: 1993

Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie
Mundial 74. Dogrywka
Gole, faule i ofsaidy
Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.