REKLAMA

Biblioteka legionisty: Jestem kibolem

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Strasznie długo trzeba było czekać na taką książkę na polskim rynku, ale w końcu jest! "Jestem kibolem" to nie lektura dla pikników, którzy brzydzą się chuligaństwem, a całą wiedzę o świecie kibicowskim czerpią wyłącznie z jednego forum. Autorem powieści jest kibol Stilonu Gorzów, który opisuje losy swoje i swojej ekipy, ale w taki sposób, że każdy kibic w Polsce może się z nimi utożsamiać.

Nie ma jakiegoś wywyższania się jeśli chodzi o klub - bohater powieści zdaje sobie dobrze sprawę z miejsca w szeregu swojej ekipy. "Belfer", "Kocur", "Obiad", "Matka" trenują sztuki walki i biorą udział w ustawkach. Chuligańskie życie jest dla nich chlebem powszednim. Na co dzień każdy z nich ma swoją pracę - główny bohater jest na przykład nauczycielem w szkole. Jego pasja (sam wyjaśnia dlaczego nie można tego nazywać "hobby") doprowadza go najpierw na dywanik do dyrektora, a później sprawia, że po przybiciu zawiasów zostaje zwolniony z pracy.

Po tym jak najlepszy przyjaciel "Belfra" zapada w śpiączkę po walce na dworcu, ten odpuszcza trochę kibicowskie życie. Zaczyna zastanawiać się nad sobą, poszukuje spokojniejszego zajęcia. Ani układanie klocków, origami czy robienie zdjęć, nie są w stanie zastąpić adrenaliny towarzyszącej meczom i bójkom. W końcu wraca na stadion, ale na trybunę pikników. Nie potrafi się tam za bardzo odnaleźć. W końcu, gdy jego przyjaciel wraca do zdrowia, zastanawiają się co dalej. Tu z pomocą przychodzi im dziewczyna "Belfra". Początkowo jej pomysł zostaje wyśmiany, ale ostatecznie ekipy chuligańskie w Polsce przystają na to i w końcowej fazie książki ma miejsce... pierwsza legalna ustawka kibiców na stadionie.

"Jestem kibolem" to świetna pozycja, którą czyta się jednym tchem. Niektóre z przemyśleń głównego bohatera zapewne towarzyszyły wielu z nas. Do tego autor pisze w bardzo luźny sposób, co czyta się wyśmienicie. W książce nie brakuje wielu wątków erotycznych, co również - biorąc pod uwagę, że głównie trafi do facetów - powinno przysporzyć jej fanów. Lektura warta polecenia.

Tytuł: Jestem kibolem
Autor: Krzysztof Korsak
Wydawnictwo: Poligraf
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2012

Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce
Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie
Mundial 74. Dogrywka
Gole, faule i ofsaidy
Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.