REKLAMA

Biblioteka legionisty: Jedenastka miliarderów

Bodziach - Wiadomość archiwalna

"Jedenastka miliarderów" została, jak wskazuje na to tytuł, wydana jeszcze przed denominacją. Paweł Zarzeczny i Jacek Kmiecik opisują w niej losy 11 zawodników, którzy z ligi polskiej wyjechali za granicę. Opisano m.in. losy Dariusza Dziekanowskiego, Romana Koseckiego, Dariusza Wdowczyka, Mirosława Okońskiego czy obecnego trenera Legii, Jana Urbana.

"Kiedy się popatrzy, jak niewiele - w wymiarze sportowym - osiągnął w Szkocji Dariusz Dziekanowski, można nabrać wątpliwości co do jego piłkarskiej klasy. Tak chyba postąpili polscy dziennikarze, dość zgodnie wybierając 'Dziekana' najbardziej przereklamowanym graczem całej dekady lat osiemdziesiątych. Choć przez całą tę dekadę dławili się w komplementach i tonęli w pochlebstwach, skończyli ją, wylewając złość i żale, niespełnione marzenia. Dziekanowski, jak kiedyś Jacek Gmoch, padł ofiarą frustracji środowiska skórokopaczy. Jego główną winą było to, iż zarówno jako piłkarz i jako człowiek nie postępował w myśl utartych schematów. Jako zawodnik miał talent większy od Bońka, a kto wie, czy i nie od Deyny. Pod względem technicznym to jeden z niewielu Polaków dorównujący południowcom - jak Mirek Okoński. Drybling, technika strzału - to światowa czołówka. Dlaczego nie zrobił kariery, do której był predystynowany - wiadomo całkiem dobrze. W szczytowym okresie kariery nie otrzymał zgody na transfer do Interu Mediolan. (...)" - czytamy w książce.

Głośno w tamtym czasie było na temat transferu Romana Koseckiego do tureckiego Galatasaray i tego wątku oczywiście nie mogło zabraknąć w książce. "(...) Aferę dodatkowo rozgłaśnia odkrycie w umowie transferowej pewnej nieścisłości, która przy wygasaniu kontraktu może być języczkiem u wagi. Na jednym z dokumentów nie ma bowiem dokładnej daty zakończenia gry Romana Koseckiego w Galatasaray. Zamiast ostatniego dnia czerwca 1992 roku, podany jest tylko rok 1992. Jeśli więc Turcy się uprą, Kosa będzie zawodnikiem stambulskiego klubu pół roku dłużej, do 31 grudnia 1992 roku, a za ten okres występów Koseckiego w Turcji Polacy, a konkretnie warszawska Legia nie otrzyma ani centa. (...) Kosa nie chce zdradzić sumy swego kontraktu z tureckim klubem. Twierdzi, iż ujawnienie tej kwoty mogłoby ośmieszyć niektórych działaczy Legii, dumnych z tego, iż zrobili wspaniały interes, sprzedając go do Galatasaray za 450 tysięcy dolarów"

W książce napisano także o Jacku Zioberze, Ryszardzie Tarasiewiczu, Waldemarze Matysiku, Józefie Wandziku, Janie Furtoku, Robercie Warzysze, Andrzeju Buncolu, Marku Leśniaku i Andrzeju Rudym. Na końcu tej krótkiej publikacji znajduje się kilkanaście stron z fotografiami piłkarzy z dawnych lat.

Tytuł: Jedenastka miliarderów
Autorzy: Paweł Zarzeczny, Jacek Kmiecik
Wydawnictwo: SM Megia
Rok wydania: 1992
Liczba stron: 84

Autobiografia. Andrzej Strejlau
Pele, Boniek i ja
Smolar. Piłkarz z charakterem
Kto wykiwał kibiców
Najdłuższy pojedynek
Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna
Jestem kibolem
Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce
Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie
Mundial 74. Dogrywka
Gole, faule i ofsaidy
Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.