REKLAMA

Biblioteka legionisty: Kto wykiwał kibiców?

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Jeśli ktoś z Was myśli, że korupcja piłce miała miejsce tylko w Polsce, grubo się myli. Przekręty na zdecydowanie większą skalę miały miejsce na samej górze. David Yallop już 10 lat temu dowodził, że pracownicy FIFA, w tym Jao Havelange, biorą łapówki i robią przekręty na dużą skalę. Jednak dopiero niedawno Brazylijczykowi udowodniono niektóre z zarzutów.

Havelange jest dziś 95-letnim człowiekiem, ale przez długie lata, mimo podeszłego wieku, kombinował jak tylko mógł. Gdy widział, że zbliża się koniec jego kariery jako szefa FIFA, na swojego następcę namaścił dobrze mu znanego Seppa Blattera. Jedną z osób zamieszanych w przekręty finansowe jest Ricardo Teixeira, który poślubił jedyną córkę Havelange'a, Lucię i w 1989 roku został prezesem brazylijskiej federacji piłkarskiej. Dodajmy, wcześniej nie będąc związanym ani trochę ze środowiskiem. Następnie Teixeira zaczął robić karierę w FIFA.

Wiadomo, że szef FIFA przyjmował wielomilionowe łapówki. Część tych pieniędzy była wydawana później na kupowanie głosów przy wyborach. "(...) W czasie frankfurckich wyborów w 1974 roku Kaser nie musiał już polegać na informacjach od osób trzecich. Wielu delegatów z Afryki, delegat Malty, przedstawiciele Dalekiego Wschodu mówili mniej więcej to samo: - Gdyby dr Havelange nie był tak miły, że zapłacił za moje przeloty, hotel i dał kieszonkowe, nigdy nie byłbym w stanie przybyć tu i głosować na niego.
Kasera nie zdziwił zatem sposób, w jaki Havelange tuż przed głosowaniem agitował w swojej sprawie. Zaobserwował pewne zjawisko. Po chwili tajemniczej konwersacji z Havelange'em wielu delegatów oddalało się, ściskając w dłoni pękatą kopertę" - czytamy w książce.

Aby zjednać sobie przedstawicieli niektórych państw, gwarantował dodatkowe miejsca dla danego kontynentu na Mundialu. Pieniądze i inne kosztowności otrzymywał także przy okazji wyborów gospodarzy mistrzostw Świata czy Igrzysk Olimpijskich. Zresztą przekrętów w wykonaniu czołowych postaci FIFA oraz firm współpracujących z tą organizacją było bez liku, co skrupulatnie opisuje Yallop. Poniżej jeszcze jeden z cytatów:

"(...) Dassler zataił przed swym drogim przyjacielem Nallym - człowiekiem, który załatwił kontrakt z Coca-Colą i wszystkimi innymi najlepszymi sponsorami - że Dentsu rozpaczliwie starało się zastąpić Hukuhodo. Chciało nabyć udziały w spółce Dasslera. Dlatego też powstała ISL, a Dentsu czym prędzej wkupiło się tam za ogromne pieniądze. Od tej pory, przez całą dekadę lat osiemdziesiątych, kwoty za sponsoring wielkich imprez piłkarskich, a nawet olimpiad, nieustannie rosły. Sumy wyciśnięte przez ISL ze sponsorów wzrosły z milionów do setek milionów, a wreszcie miliardów dolarów. A wszystko to kontroluje tajemnicza prywatna spółka, która odmawia FIFA informacji, za ile sprzedaje nabyte prawa. Rozbój w biały dzień!".

Tytuł: Kto wykiwał kibiców?
Autor: David Yallop
Rok wydania: 2002
Wydawnictwo: Da Capo
Liczba stron: 366
ISBN: 83-7157-559-9

Najdłuższy pojedynek
Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna
Jestem kibolem
Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce
Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie
Mundial 74. Dogrywka
Gole, faule i ofsaidy
Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.