Stamford Bridge - fot. Bodziach
REKLAMA

Stadiony: Stamford Bridge

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Stamford Bridge to stadion, który każdy piłkarski kibic jednoznacznie kojarzy z Chelsea. Obiekt zdecydowanie nieprzystający tak wielkiemu klubowi, szczególnie w angielskich realiach. Jego pojemność wynosi niespełna 42 tysiące miejsc (dokładnie 41 841), przez co nabycie wejściówki w normalnej sprzedaży jest niemożliwe. Chelsea planuje w najbliższym czasie budowę nowego, ponad 60-tysięcznego obiektu w innym miejscu, ale osoby związane z klubem mówią, że jego otwarcie może nastąpić nie wcześniej niż w 2030 roku.

Fotoreportaż - 74 zdjęcia BodziachaNazwa stadionu wzięła się od nieistniejącego już potoku o nazwie Stanford, który swego czasu był jednym z dopływów Tamizy. Otwarcie obiektu miało miejsce w kwietniu 1877 roku i początkowo pełnił on funkcję lekkoatletycznego, a pierwsze mecze piłkarskie rozgrywano na nim dopiero 28 lat po otwarciu. Początkowo planowano zresztą, że będzie mógł pomieścić około 100 tysięcy kibiców. W latach 30. XX wieku rozbudowano trybunę Shed End, stawiając nad nią dach, następnie zbudowano trybunę północną. W połowie lat 60. zamontowano ławki, co zmniejszyło o 1/4 pojemność trybun - do tego czasu stojących. Najwyższa frekwencja miała miejsce w roku 1935 na meczu Chelsea z Arsenalem i wynosiła 82 905 widzów.

Po rozbudowie trybuny wschodniej, w latach 70., pojemność stadionu wynosiła 50 tys. Kolejne większe inwestycje miały miejsce na początku lat 90. i trwały 7 lat. Wyburzono trybuny północną i południową, a pozostałe - oprócz trzykondygnacyjnej West Stand - przebudowano. Oczywiście zamontowano również krzesełka w miejsce ławek, co znów zmniejszyło pojemność trybun. Szczególnie po wpompowanych w klub milionach przez Abramowicza zainteresowanie meczami Chelsea znacznie wzrosło i stadion zapełniał się na każdym spotkaniu. Obecnie jego pojemność jest zdecydowanie za mała względem zainteresowania wejściówkami - nawet pomimo faktu, że te nie należą do najtańszych. Przestronne szatnie, a szczególnie ta przeznaczona dla gospodarzy, są bardzo nowoczesne, a gracze Chelsea mają tam miejsce do masażu oraz rozgrzewki.

Tak jak większość angielskich stadionów, tak i Stamford Bridge można zwiedzać każdego dnia z przewodnikiem, a opłata za taką przyjemność wynosi 40 funtów, czyli ponad 200 złotych. W cenie również zwiedzanie muzeum, w którym oczywiście nie brakuje trofeów, zdjęć z dawnych lat i wielu innych pamiątek związanych z największymi gwiazdami i sukcesami klubu.

Fotoreportaż - 74 zdjęcia Bodziacha
fot. Bodziach

Estadio da Luz (Benfica)
St. Andrew’s Stadium (Birmingham)
Old Trafford
Jan Breydel Stadium (Brugia)
Stadio Renato Dall'Ara (2022)
BMO Field (Toronto)
Panathinaikos i Apollon Smyrnis
Estadio do Dragao
Velez Mostar
Imotski, Trogir i Kamen
OFK i Vozdovac Belgrad
Ta' Qali National Stadium (Malta)
FC Santa Claus Rovaniemi
Stadiony w Sofii: Narodowy, CSKA, Levski, Lokomotiv
NK Brotnjo Citluk
Camp Nou
Sligo Rovers
Molde FK
Stadiony: Besiktas Stambuł - İnönü
Stadion Narodowy w Warszawie
Stadio Olimpico i Stadio dei Marmi
Spartak Trnawa
Venlo
Crvena Zvezda i Partizan Belgrad
Manavgat Evrensekispor Kulubu
Evžena Rošického (Praga)
Bloomfield Stadium
Manavgat Belediyespor Kulubu
Problemy z murawą na stadionie narodowym w Bukareszcie
Stadio Pierluigi Penzo
Stadion Viktorii Żiżkov
Stadion im. Ferenca Puskasa
Stadion Olimpijski w Berlinie
Amsterdam ArenA
Rasunda
San Siro
Stadio Renato Dall'Ara
Estadio Hernando Siles
Otwarcie Juventus Arena już za kilka miesięcy
Gradski stadion u Poljudu - obiekt Hajduka
Stadiony MŚ w RPA
Stadiony Euro 2008: St. Jakob-Park
Stadiony Euro 2008: Ernst-Happel Stadion
Stadiony Euro 2008: Klagenfurt

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.