REKLAMA
REKLAMA

Biblioteka legionisty: Wacław Kuchar

Bodziach - Wiadomość archiwalna

Niewielu jest w historii naszego sportu tak wszechstronnych sportowców, jakim był Wacław Kuchar. Wywodził się z bardzo usportowionej rodziny i uprawiał wiele dyscyplin sportu, w kilku występował w reprezentacji Polski, zdobywał medale i tytuły króla strzelców. Dyscypliny, w których wyróżniał się to piłka nożna, skok wzwyż, bieg przez płotki, trójskok, hokej, łyżwiarstwo, łucznictwo, tenis i dziesięciobój.

Kuchar jako piłkarz zdobył 4 mistrzostwa kraju, 25 razy zagrał w reprezentacji Polski (9 bramek) i uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku. W całej piłkarskiej karierze zagrał 1052 mecze i zdobył 847 bramek. Dwukrotnie był królem strzelców polskiej ligi (1922 i 1926, w barwach Pogoni Lwów). 9-krotnie zdobywał tytuły mistrza Polski w lekkiej atletyce (bieg na 800 metrów - 2 razy, bieg na 110 m przez płotki, bieg na 400 m przez płotki, skok wzwyż - 2 razy, trójskok, dziesięciobój - 2 razy). 22 razy zdobywał mistrzostwo Polski w łyżwiarstwie, zajął szóste miejsce na Mistrzostwach Europy w 1926 roku. Został drużynowym mistrzem Polski w hokeju na lodzie w 1933 roku.

Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem, głównie młodzieży. W takiej właśnie roli pracował przez kilka lat w Legii.

Książka, która opisuje losy Wacława Kuchara oraz jego rodziny, jest świetną lekturą. Polecam ją nie tylko kibicom, ale przede wszystkim piłkarzom, którzy zaczytują się w biografiach współczesnych sportowców. Żaden z nich nie może się równać osiągnięciami z Kucharem. Czytając jak wyglądały kiedyś podróże drużyn sportowych na dalekie wyjazdy zagraniczne - zarówno pod względem warunków podróży, jak, i jej czasu - niektórzy obecni sportowcy powinni zastanowić się dwa razy, zanim powiedzą, że byli... przemęczeni po długiej podróży.

"Po trzech latach pracy z kadrą narodową piłkarzy, wiosną 1949 roku... CWKS Legia zwróciła się do PZPN abym zaopiekował się jako trener ich drużyną, na co PZPN wyraził zgodę. Najpierw zamieszkałem w pokoiku nieopodal stadionu, w domu na rogu Łazienkowskiej i Czerniakowskiej, a potem, gdy dostałem mieszkanie, mogłem sprowadzić, w październiku 1949 roku żonę i córkę. Przy współpracy kierowanej przeze mnie drużyny udało mi się podnieść kondycję i opanowanie techniki ruchowej przez graczy, pozostawiając innym trenerom zawodników do dalszego szlifowania formy i wprowadzenia taktyki, która uległa zmianie - z klasycznej na system WM" - wspomina na łamach książki Kuchar.

"Jesienią 1953 roku warszawska Polonia zwróciła się do Legii z prośbą o wypożyczenie klubowi pana Wacława" - pisze Jacek Bryl. Kuchar pracował w Polonii od stycznia 1954 roku do 1957. "Zaraz po Jubileuszu Legia zażądała od Polonii mojego powrotu do klubu wojskowych. (...) W CWKS Legia zostałem serdecznie przyjęty przez juniorów, których oddano mi w trenerską opiekę, co naprawdę wzruszało i dało bodziec do pracy z tą młodzieżą. Przystąpiłem do pracy z wielkim zapałem, a chłopcy dali się przekonać do dobrego trenowania" - wspomina Kuchar.

W 1963 roku Kuchar dostał Złotą Odznakę Honorową Legii. "Tej Legii, która powstała, gdy ile to lat się liczyło? Dziewiętnaście..." - komentował wielki sportowiec urodzony w 1897 roku.

Tytuł: Bohaterowie Stadionów: Wacław Kuchar
Autor: Jacek Bryl
Wydawnictwo: KAW
Rok wydania: 1982
Liczba stron: 350


Katalog odznak klubów sportowych Warszawy i okolic do 1975 roku
Sport w przedwojennej Warszawie
Trud olimpijskiego złota
Supporters extra
Supporters nr4
Jedenastka miliarderów
Autobiografia. Andrzej Strejlau
Pele, Boniek i ja
Smolar. Piłkarz z charakterem
Kto wykiwał kibiców
Najdłuższy pojedynek
Nieczysta gra. Tajne służby a piłka nożna
Jestem kibolem
Jerzy Pawłowski. Szpieg w masce
Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie
Mundial 74. Dogrywka
Gole, faule i ofsaidy
Piłka jest okrągła
Droga legionisty (1)
Przeżyjmy to jeszcze raz
Okoń (2012)
Deyna (2012)
80 lat warszawskiej i mazowieckiej koszykówki
Supporters. Magazyn polskich kibiców
Zin Nienawidzimy Wszystkich
Józef Piłsudski. Protektor polskiego sportu
Działania MSW wokół olimpijskich zmagań. Moskwa 80
Style, szkoły i systemy w piłce nożnej
Bij mistrza!
Magazyn Saturdays Heroes
Alchemia futbolu Jacka Gmocha
Stadiony w ogniu
Krew na stadionach
Hooligans. Historia angielskiej armii chuliganów
Kowal - prawdziwa historia
Okoń
Niesforne lata 90.
Chuligaństwo stadionowe
Congratulations, you have just met the I.C.F.
Rycerze w szalikach
Understanding Football Hooliganism
Hoolifan
Spowiedź Fryzjera
Dziekan
Edward Szymkowiak
Deyna
Legijne wydawnictwa: Warszawa i Legia. 90 lat razem"
Legijne wydawnictwa: Legia 95 lat
Legijne wydawnictwa: Księga na 50-lecie
Legijne wydawnictwa: Legia Klub Warszawy (1979)
Legijne wydawnictwa: Kronika 1967-96
Legijne wydawnictwa: Roczne sprawozdania 1958 - 68
Legia Warszawa (Biblioteka Gazety Wyborczej)


przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.